تی تلگرام

  • تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۷

دیجی‌کالا، نه ارز دولتی دریافت کرده، نه در نودیس‌پرداز ذی‌نفع است

در پی مسائل اخیر بازار موبایل و اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور شفاف‌سازی و جلوگیری از فساد مالی، دیجی‌کالا بیانیه‌ای با عنوان «استقبال از شفاف‌سازی» منتشر کرده است. 

در پی مسائل اخیر بازار موبایل و اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور شفاف‌سازی و جلوگیری از فساد مالی، دیجی‌کالا بیانیه‌ای با عنوان «استقبال از شفاف‌سازی» منتشر کرده است. بیانیه دیجی‌کالا به شرح زیر است:
دیجی‌کالا به عنوان شرکتی مشتری‌محور همواره شفافیت را از اصول بنیادین خود دانسته است و سعی داشته محصولات خود را با بهترین قیمت به دست مصرف‌کننده‌ نهایی برساند. در این راستا از هرگونه شفاف‌سازی استقبال کرده و نهایت همکاری را در این زمینه داشته است.
دیجی‌کالا علی‌رغم تلاش‌های فراوان تا به امروز موفق به واردات حتی یک عدد گوشی موبایل نشده و تاکنون هیچ ارز دولتی‌ای دریافت نکرده است و هیچ اطلاعی از دریافت‌کنندگان ارز دولتی تا پیش از انتشار لیست مربوطه منتشر‌شده، نداشته است.
بعد از طرح رجیستری که از طرف دولت نگرانی‌هایی مبنی بر افزایش قیمت برای مصرف‌کنندگان نهایی وجود داشت، پیشنهادی از سمت وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، مبنی بر ورود فروشگاه‌های آنلاین به عرصه‌ واردات و فروش کالا با قیمت‌های رقابتی و کنترل‌شده مطرح شد‌ که متاسفانه تاکنون امکان اجرایی‌شدن آن فراهم نشده است.
بنابراین کلیه‌ گوشی‌های موبایل عرضه‌شده در دیجی‌کالا از توزیع‌کنندگان و واردکنندگان برندها در داخل کشور با قیمت‌های تعیین‌شده توسط خود تامین‌کنندگان و واردکنندگان به صورت رسمی خریداری شده است و قیمت‌های فاکتور شده توسط آنها بر مبنای قیمت ارز آزاد و یا حتی بالاتر بوده است. به این ترتیب دیجی‌کالا با پایین‌ترین حاشیه‌ سود مورد قبول نهادهای نظارتی، کالا را به دست مصرف‌کننده‌ نهایی رسانده است. تاکید می‌شود که دیجی‌کالا ذی‌نفع در واردات کالا توسط هیچ‌کدام از واردکنندگان گوشی موبایل از جمله شرکت داتیس امرتات، نودیس‌پرداز و … نیست و آنها نیز مانند باقی هزاران تامین‌کننده‌ دیجی‌کالا در رسته‌های محصولی مختلف هستند.
دیجی‌کالا با اعتقاد به اصل شفافیت و مشتری‌محوری سوابق قیمت فروش کالای خود را به مصرف‌کنندگان نشان می‌دهد و این موضوع را یکی از اصول اساسی خود می‌داند. موجودی انبار دیجی‌کالا باتوجه به تامین کالا از تامین‌کنندگان داخلی، همواره بسیار محدود بوده و در بازه‌های زمانی کوتاه با قیمت‌های خرید روز، تامین مجدد می‌شود.
حتی در پلتفرم مارکت‌پلیس دیجی‌کالا که قیمت‌گذاری توسط خود فروشندگان انجام می‌شود، کمیسیون دریافتی دیجی‌کالا در گروه موبایل تنها ۲درصد است که به صورت شفاف قید شده است.
فروش دیجی‌کالا هیچ‌گاه حتی در شرایط پرالتهاب بازار که اغلب عرضه‌کنندگان از فروش کالا خودداری می‌کردند، متوقف نشد و تمام تلاش خود را برای عرضه‌ محصولات با بهترین قیمت‌های ممکن، به انجام رساند و همواره هر کالایی که از تامین‌کننده خریداری شد، به فروش رسید. چنانچه کالایی در دیجی‌کالا ناموجود شده است، تنها دلیل آن نبود موجودی آن در انبار دیجی‌کالا و یا عدم تامین آن توسط تامین‌کنندگان و واردکنندگان بوده است. تمامی ادعاهای فوق مبتنی بر مدارک و مستنداتی است که آمادگی داریم آنها را به رؤیت نهادهای نظارتی و اهالی محترم رسانه برسانیم. از شفاف‌سازی اخیر در این حوزه استقبال می‌کنیم و تنها راه پیشرفت و توسعه‌‌ اقتصادی کشور را شفاف‌سازی در همه‌‌ حوزه‌ها دانسته و همچنین این امر را پیش‌نیازی مهم برای تحقق مهم‌ترین اصل خود‌ که همان مشتری‌محوری است، می‌دانیم.