تی تلگرام

  • تاریخ : ۸ام تیر ۱۳۹۷

در نشست خبری که به منظور اعلام برنامه‌های تازه  شرکت سرمایه‌گذار خطرپذیر گروه مالی پاسارگاد (شناسا) و شتاب‌دهنده آن یعنی تریگ‌آپ برگزار شد، حامد ساجدی، مدیرعامل شناسا گفت: «شناسا از ۶ سال پیش فعالیت خود را شروع کرده و از طریق مشارکت و همراهی با شیوه‌های تزریق سرمایه، مدیریت و قرار گرفتن در کنار کارآفرینان سعی کرده است تا این اکوسیستم را بالنده‌تر کند و در به ثمر رسیدن ایده‌ها کمک‌های جدی داشته باشد.» مدیرعامل شناسا اعلام کرد: «بازفعالیت و تغییر فاز شتاب‌دهنده شناسا تحت عنوان «تریگ‌آپ» با توجه به تجربه چندساله این شتاب‌دهنده، بخش مهمی از زنجیره ارزش شناسا را شکل داده است و آینده اکوسیستم کارآفرینی را روشن‌تر و درخشان‌تر می‌کند.» ساجدی در رابطه با مشکلات سرمایه‌گذاری و میزان سرمایه موجود در اکوسیستم استارت‌آپی گفت: «در اکوسیستم ما، سرمایه کم نبوده ‌‌بلکه سرمایه‌گذاری متناسب وجود نداشته است. در سال‌های اخیر دولت تصمیم گرفت چندصد میلیارد سرمایه برای استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر بگیرد ولی شاید مدل‌ خوبی برای تزریق سرمایه به این بخش وجود نداشت. برای شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها، مدل دادن تسهیلات و وام بهترین مدل نبود. مکانیسم‌های متناسبی برای سرمایه‌گذاری در اکوسیستم باید به وجود آید و به همین دلیل ما مجوز صندوق جسورانه بورسی گرفتیم و در حال ورود به دو صندوق دیگر در زمینه سرمایه‌گذاری هستیم.»
 

  •  سرمایه‌گذاری ۲۰ برابری برای ۳ سال آینده مصوب شده است

مدیرعامل شناسا اعلام کرد که ابعاد سرمایه‌گذاری این شرکت در ۳ سال آینده، حدود ۲۰ برابر خواهد شد. او ادامه داد: «ما باید به فکر بخش بزرگی از سرمایه‌هایی که دورتر هستند هم باشیم و توصیه ما در این زمینه این است که ۳ تا ۵ درصد سرمایه‌هایی که در حوزه‌های دیگر وجود دارند و مشغول کسب‌و‌کار هستند، در بخش وی‌سی ورود کنند. با این روش حتی اگر کل این صنعت هم سوخت شود، برای آنها رقم بزرگی نخواهد بود ولی همین مقدار در صورت توفیق، موفقیت بزرگی در اکوسیستم به وجود خواهد آورد.» او اعلام می‌کند که سرمایه‌گذاری شناسا تا الان در حجم چند ده میلیارد بوده است.

  •  ۴۰میلیون با دریافت حداکثر ۱۵درصد از سهام

سیدحمیدرضا علوی، معاون رشد و شتابدهی شناسا هم حوزه‌های فعالیت تریگ‌آپ را به این صورت نام برد: «حوزه‌های فعالیت ما، سلامت، تکنولوژی‌‌های آموزشی، آب و سبک زندگی، حوزه ICT و فین‌تک هستند. ما در تریگ‌آپ از زمان شکل‌گیری ایده تا ورود به دوره یک ماهه پیش‌شتابدهی و مرحله بعد که دوره ۵ ماهه شتابدهی برای تیم‌های مستعد است و حتی دوره‌های پساشتابدهی در کنار تیم‌ها هستیم. امکانات تریگ‌آپ برای تیم‌ها شامل سرمایه‌گذاری با سقف ۴۰ میلیون است و حداکثر سهم دریافتی ۱۵درصد سهام است که البته این سهام از مدل سهام مدیریت نیست.»
 

  •  مزیت رقابتی تریگ‌آپ

علوی از مزیت‌ رقابتی تریگ‌آپ اینطور صحبت می‌کند: «ارتباطات گسترده شناسا با شبکه سرمایه‌گذاران غیر از خودش و همینطور نهادهای تصمیم‌گیر، مراکز آموزشی و پژوهشی در حوزه‌های مختلف و اقبالی که نهادهای سرمایه‌دار کشور به مجموعه شناسا دارند، از مزیت‌های رقابتی ما‌ست و علاوه بر آن ما ارتباطات بین‌المللی از آسیای شرقی تا اروپا داریم که به این ترتیب امکان جذب سرمایه خارجی برای تیم‌ها فراهم است.» معاون رشد و شتابدهی این مرکز گفت: «تریگ‌آپ سایکل‌بیس نیست و این به این معنی‌است که تیم‌ها در انتظار اعلام فراخوان نخواهند بود و همیشه درهای تریگ‌آپ برای جذب تیم‌ها باز است.» او اشاره می‌کند که دوره‌های پست تریگ‌آپ یا پسا شتابدهی در گذشته فقط برای تیم‌هایی بود که شتابدهی را با این شتاب‌دهنده گذرانده باشند ولی الان این امکان فراهم شده است که تمام تیم‌ها چه از شتاب‌دهنده‌های دیگر و چه بدون گذراندن دوره شتابدهی، در دوره پسا‌شتابدهی پذیرفته شوند.