تی تلگرام

  • تاریخ : ۳۰ام تیر ۱۳۹۷

عصر پنجشنبه ۲۱ تیرماه ۹۷، اولین فستیوال نوآوری‌های دانش‌آموزی «جهت» (ایده‌بازار دانش‌آموزی) با حمایت مدیریت شعب بانک مسکن در استان خراسان جنوبی، شهر بیرجند برگزار شد. حسین نیک‌کار، مدیرعامل شرکت شتابدهی نوآوری جهت‌، ضمن تشکر از مدیریت بانک مسکن بابت حمایت مالی و معنوی از این رویداد …

عصر پنجشنبه ۲۱ تیرماه ۹۷، اولین فستیوال نوآوری‌های دانش‌آموزی «جهت» (ایده‌بازار دانش‌آموزی) با حمایت مدیریت شعب بانک مسکن در استان خراسان جنوبی، شهر بیرجند برگزار شد. حسین نیک‌کار، مدیرعامل شرکت شتابدهی نوآوری جهت‌، ضمن تشکر از مدیریت بانک مسکن بابت حمایت مالی و معنوی از این رویداد، گفت: «جای فکر بیشتری دارد که چرا سازمان‌های علمی مانند پارک علم و فناوری، سازمان بسیج علمی و بنیاد ملی نخبگان که انتظار حمایت بیشتری از آنها می‌رود، کمتر به این رویداد علمی پرداخته‌اند و حمایت چندانی نکردند.» این جشنواره به عنوان اولین ایده‌بازار دانش‌آموزی در کشور و با شعار «کشف استعداد؛ خلق آینده» برگزار شد. این ایده‌بازار در ۲ بخش انجام شد؛ بخش پژوهش و بخش خلاقیت و اختراع‌ ‌که دانش‌آموزان برای بخش پژوهش ۶ دقیقه فرصت ارائه داشتند و در بخش اختراع ۵ دقیقه. در بخش پژوهش، ۵ دانش‌آموز استعدادیابی‌شده، ایده‌هایشان را برای داورها ارائه دادند. همچنین در بخش اختراعات، ۱۰ اختراع و ایده ارائه شد و سرمایه‌گذاران در قالب داور حاضر شدند و این  امکان به وجود آمد که یکی از این اختراعات به مرحله تجاری‌سازی و حمایت مالی برسد و این در نوع خود و در این پایه سنی منحصر‌به‌فرد و خاص است. در بخش اختراع، فلاسک خورشیدی تصفیه‌کننده و گرم‌کننده آب و در بخش پژوهش، بررسی اثرات زیست محیطی موثرترین گیاهان در کاهش آلودگی هوا و حل مهم‌ترین مشکلات ناشی از آن مقام اول را به‌دست آوردند، در پایان این جلسه از ۴ اختراع دانش‌آموزان دختر رونمایی شد و از همه دانش‌آموزان شرکت‌کننده تقدیر به عمل آمد. این دانش‌آموزان توسط شرکت شتابدهی نوآوری «جهت» اولین شتاب‌دهنده خصوصی در استان خراسان جنوبی در طول سال تحصیلی استعدادیابی شده و دوره‌های سه‌ماهه را گذرانده و از پایه برای داشتن ایده آموزش دیده‌اند و به جایی رسیده‌اند که می‌توانند ایده خود را ارائه و سرمایه‌گذاران و داوران از آنها تمجید کنند. 
نتایج حاصل از این رویدادها منجر به اشتغالزایی و توسعه کارآفرینی در مدارس خواهد شد و سرمایه‌گذاران در این حوزه نیز ورود خواهند کرد. شرکت شتابدهی جهت از مرداد سال ۱۳۹۶ شروع به کار کرد و در یک سال گذشته فعالیت‌های زیادی از جمله قرار‌دادن ۴ اختراع در تابلوی فرابورس، نزدیک‌کردن ۲ اختراع به مرحله سرمایه‌گذاری و فروش، استعدادیابی نزدیک به ۷۰۰ دانش‌آموز و ثبت ۱۰ مورد از اختراعاتشان، انجام داده است. این شرکت اولین شرکتی است که در حوزه نیازسنجی در خراسان جنوبی فعالیت می‌کند، اولین کارگزار رسمی فن‌بازار ملی ایران در حوزه نیازسنجی صنایع در استان خراسان جنوبی و دارای تاییدیه از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.