تی تلگرام

  • تاریخ : ۱۹ام مهر ۱۳۹۷

استارت‌آپ الوبیز به نشانی alobiz.ir استارت‌آپی است که توسط امیر براتی، حامد دانشوری و آرمان رومنا بنیانگذاری شده است.

امیر براتی و حامد دانشوری، هم‌سن و ۲۹ ساله و متولد سبزوار هستند که در سال۸۷، در دانشگاه شریف در رشته مهندسی صنایع تحصیلات خود را شروع کرده‌اند.

امیر تحصیلات خود را در مقطع ارشد در رشته MBA در دانشگاه شریف و سپس دکترای مدیریت گرایش کارآفرینی در همان دانشگاه ادامه داده است. حامد نیز در مقطع ارشد تحصیلاتش را در رشته مهندسی صنایع  در دانشگاه شریف و دکتری خواجه نصیر ادامه داده است.

آرمان متولد ۷۲ در تهران و در دانشگاه شهید بهشتی در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کرده است. پیش از اینکه الوبیز متولد شود، آنها به همراه چند تن دیگر وب‌سایت نقشاپ یا همان نقشه راه استارت‌آپ را راه‌اندازی کرده بودند که همچنان نیز در حال فعالیت و توسعه است.

تیم از اسفند ۹۵ برای دنبال‌کردن یک ایده در حوزه آموزش کارآفرینی تحت عنوان naghshup.ir شکل می‌گیرد. آنها در نقشاپ، نهادهای مختلف فعال در زیست‌بوم کارآفرینی را معرفی می‌کردند و ایده الوبیز، از موضوعاتی که در نقشاپ با آن مواجه بودند، در ذهنشان شکل می‌گیرد.

بعد از مدتی تصمیم می‌گیرند مشاوران را نیز در نقشاپ معرفی کنند‌ و به این فکر می‌کردند که بهتر است بخش مشاوران را به بستری پویاتر و تعاملی تبدیل کنند که در نهایت منجر به شکل‌گیری الوبیز می‌شود.

با توجه به گسترش توجه و علاقه‌مندی به مباحث مرتبط با کسب‌و‌کار و کارآفرینی در چند سال اخیر و همچنین سختی‌ها و موانع متعدد پیش‌روی کسب‌و‌کارهای نوپا و در حال گسترش، مشاوره‌های تخصصی در حوزه کسب‌وکار نیز روز‌به‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بنابراین تصمیم می‌گیرند به صورت جدی ‌‌روی ایده الوبیز تمرکز کنند.

الوبیز شبکه مشاوران برتر کسب‌وکار است که امکان دسترسی به بهترین‌های کسب‌و‌کار ایران را در کوتاه‌ترین زمان فراهم می‌کند. در این پلتفرم که شامل اپ اندروید، آی‌او‌اس و نسخه تحت وب است، مشاوران در حوزه‌هایی نظیر توسعه کسب‌وکار، تامین مالی و سرمایه‌گذاری، بازاریابی و فروش، صادرات و واردات، مدیریت منابع انسانی، مالیات و امورمالی، بیمه و قانون کار، ثبت و امور حقوقی و غیره به ارائه مشاوره می‌پردازند.

الوبیز بستری را فراهم آورده تا کاربران حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور، با صرف هزینه بهینه و کمترین زمان، به‌راحتی از خدمات مشاوره تخصصی و نظرات متخصصان خبره بهره‌مند شوند. در حال حاضر امکان برقراری مکالمه تلفنی، هماهنگی جلسه حضوری و پرسش و پاسخ رایگان در الوبیز فراهم شده است و به‌زودی، امکان چت ویدئویی و برقراری ارتباط با مشاوران و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور نیز فراهم خواهد شد.

اپ الوبیز از اوایل مرداد ‌روی کافه‌بازار و سیب‌اپ قرار گرفته ‌و تا‌کنون حدود ۳۰۰میلیون تومان در کار هزینه کرده‌اند. در حال حاضر حدود ۱۴۰ مشاور کسب‌وکاری در الوبیز فعال شده ‌و در ۲ماه، تعداد کاربران آن به حدود ۹۰۰ نفر رسیده است. همچنین تقاضای مشاوران برای همکاری با الوبیز نیز افزایش پیدا کرده ‌و هم‌اکنون تقاضای عضویت حدود ۵۰ مشاور، در دست بررسی است.

همچنین تاکنون حدود ۷۰۰ دقیقه مشاوره در الوبیز ارائه شده است. رزرو جلسات حضوری نیز چند روزی است در الوبیز فعال شده است. آنها در این راه با چالش‌هایی نیز روبه‌رو بوده‌اند. در ابتدا فکر می‌کردند قانع‌کردن مشاوران برای استفاده از الوبیز، کار سختی خواهد بود، اما مشاوران استقبال خوبی از کار داشتند. همچنین فکر می‌کردند به سختی بتوانند با نهادهای شناخته‌شده و معتبر در حوزه ارائه مشاوره ارتباط برقرار کنند‌ اما در این حوزه نیز کار خوب پیش رفت و الوبیز مورد تایید انجمن مشاوران مدیریت قرار گرفت و در حال گسترش همکاری با این انجمن و چندین شرکت مشاوره مدیریت شناخته‌شده هستند.

اما مهم‌ترین چالشی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستند، نحوه برقراری ارتباط با نهادهای ارائه‌دهنده مشاوره و همکاری با آنها‌ست که علیرغم تمایل جدی که برای همکاری با الوبیز از خود نشان می‌دهند، اما پیچیدگی‌های اجرا زیاد است و امیدوارند که بتوانند به مدل‌های خوبی برای این نوع همکاری‌ها برسند.

بیشتر بخوانید